وازکتومی چیست؟

وازکتومی چیست؟

امروزه با رشد جمعیت و افزایش مشکلات اقتصادی افراد را بر داشتن فرزندان کمتر ترغیب می کند. وازکتومی یک شیوه عقیم سازی دائمی در تولید مثل مردان می باشد. در این روش که معمولا به صورت سرپایی در مطب انجام می شود جراح سیستم تولید مثل آنها را مسدود می کند تا وجود اسپرم را از بین ببرد. قبل از انجام این کار باید مطمئن باشید که قصد بچه دار شدن در آینده را ندارید.

سیستم تولید مثل مردان

سیستم تولید مثل آقایان از دو بیضه تشکیل شده است که دو حلقه مارپیچ پشت هر بیضه قرار دارد که نقش آن تولید اسپرم و سلول های تولید مثل جنسی می باشد. در هر بیضه یک لوله اسپرم بر وجود دارد که این لوله ها برای بردن اسپرم از طریق کانال های ادرار و اسپرم می باشد. در زمان انزال به اسپرم های موجود در این لوله های اسپرم بر، مایعاتی از طریق کیسه منی و غده پروستات افزوده می شود تا باعث تغذیه اسپرم شود. پس از این چرخه، نطفه تشکیل می شود که ترکیبی از اسپرم، مایعات نگه دارنده و تغذیه کننده اسپرم است که از طریق مجاری ادرار و به دنبال لذت به بیرون می جهد. اگر این اسپرم به سیستم تولید مثل زنان برسند در صورت ملاقات با تخمک به آن نفوذ و تخمک را بارور می سازد.

امروزه با رشد جمعیت و افزایش مشکلات اقتصادی افراد را بر داشتن فرزندان کمتر ترغیب می کند. وازکتومی یک شیوه عقیم سازی دائمی در تولید مثل مردان می باشد.
 برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر محمد رنجبری ، متخصص اورولوژی، با شماره های 02188268649 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

روش های جلوگیری از بارداری

 • پرهیز از هرگونه مقاربت جنسی منتهی به انزال
 • انزال خارج از رحم یا به عبارت دیگر استفاده از کاندوم و موارد مشابه این
 • فرآیند عقیم سازی ابدی

وازکتومی به روش جراحی

جراحی وازکتومی نوعی عقیم سازی همیشگی محسوب می شود. قبل از شروع جراحی با تزریق آمپولی فرد در حالت بیهوشی و بی حسی قرار می گیرد. هنگام جراحی پزشک به کمک گیره ای بیضه را گرفته و در یک طرف پوست بیضه برش کوچکی ایجاد می کند. جراح لوله اسپرم بر را پیدا کرده و آن را از دورن بیضه بیرون می کشد که این فرآیند توام با یک احساس کششی در بیضه است. لوله اسپرم قطع و بریده شده و بخش کوچکی از آن برداشته می شود. سپس انتهای لوله های اسپرم بر که باز هستند یا گره زده می شوند یا با گیره جراحی مسدود می شود و یا سوزانده می شوند. سرانجام لوله های اسپرم بر به داخل کیسه بیضه برگردانده می شوند و کیسه بیضه دوباره جراحی و بسته می شود. ممکن است این مراحل در طرف دیگر بیضه نیز انجام شود. این عمل جراحی 30 دقیقه به طول می انجامد.

وازکتومی به روش غیر جراحی

روشی دیگری از وازکتومی وجود دارد که به جراحی نیاز نیست. در این روش پزشک با گیره مخصوصی بیضه را گرفته و با انبر مخصوص اطراف لوله های اسپرم را لخت می کنند و مانند روش جراحی قبلی کار را ادامه می دهد. در این روش التیام زخم سریع تر صورت می گیرد. عوارض آن کمتر و به اندازه وازکتومی به روش جراحی موثر و از آن آسان تر است. فرد بعد از جراحی باید در مطب استراحت لازم را داشته باشد. محل زخم طی چند روز بهبود پیدا می کند و جای آن باقی نخواهد ماند.

وازکتومی چیست؟

وازکتومی چیست؟

عوارض وازکتومی

 • احتمال وجود درد هنگام مقاربت
 • احتمال خونریزی در بیضه
 • احتمال عفونت زخم پس از عمل
 • احتمال ضعیف برگشت باروری

مراقبت های بعد از انجام وازکتومی

 • تا 24 دوش نگیرید .
 • به مدت یک الی دو روز فعالیت فیزیکی کمتری داشته باشید.
 • به مدت 5 الی 7 روز از کارهای پر استرس دور باشید.
 • تا یک هفته از فعالیت جنسی پرهیز کنید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد رنجبری متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار

مقالات مرتبط با این مطلب:

عقیمی مردان

drranjbari

پاسخ

چهارده − سیزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button