چگونه می توان اسپرم را تقویت کرد؟

چگونه می توان اسپرم را تقویت کرد؟

مایع منی چیست؟

مایعی است که توسط بدن برای باروری ساخته می شود، و برای توانایی حفظ باروری باید خصوصیاتی خاصی را داشته باشد.این خصوصیات در بعضی شرایط و برخی از بیماری ها تغییر می کند و این تغییرات می تواند منجربه اختلالاتی شود، که گاهی این اختلالات اهمیت ندارد و گاهی بسیار با اهمیت است، اگر درباره تغییرات رنگ، بو، حجم و میزان جهش مایع منی وهمینطور نحوه تقویت اسپرم سوالاتی دارید، ادامه مطلب را دنبال کنید.

تغییرات-اسپرم-و-مایع-منی

سه گروه کلی اختلالات در مایع منی وجود دارد:

 • اختلالاتی که به صورت ظاهری و بدون وسیله ای می توان متوجه تغییرات آن شد، شامل : تغییرات بو و رنگ، قوام و جهش عادی اسپرم یا مایع منی که سطح ظاهری اختلالات هستند.
 • سطح میکروسکوپی که می توان تغییرات را در تعداد اسپرم و شکل تحرک اسپرممشاهده کرد.
 • سطح ریز تر: تغییرات شیمیایی و فرامیکروسکوپی، که تغییرات داخل سلول های اسپرم است.

تغییرات ظاهری مایع منی باعث ناباروری می شود؟

میزان دفع مایع منی:

مایع منی اغلب بین 1.5 تا 5 الی 5.5 سی سی در هر انزال از بدن مرد ها و به صورت پاششی دفع می شود.

مایع منی چه رنگی است؟

رنگ مایع منی از سفید تا کمی به رنگ زرد کهربایی و یا کمی به رنگ نارنجی می توان تغییر کند، اگر تغییرات رنگ همراه با سوزش، درد و یا وجود خون در مایع منی نباشد، اغلب به علت دفعات فعالیت جنسی و فواصل آن ها است و جای نگرانی ندارد.

مایع منی می تواند حتی بسیار کمرنگ باشد، در مواردی که بدن غلظت مایع منی در آن کاهش یابد، این اتفاق دیده می شود.

بوی مایع منی  وتفاوت آن با دیگر مایع ها

بوی مایع منی، به علت وجود گوگرد و ترکیبات سولفور داخل مایع منی ، این ترکیبات بوی تند و تیزی را از مایع منی متساعد می کند، این بو یکی از شاخصه های مایع منی است و این بو یکی از تفاوت های بین مایع منی و مایع هایی که به صورت های دیگری از جمله هنگام تحریک جنسی، تحریک مجرای ادرار وتناسلی از بدن یک مرد دفع می شود، است.

بوی مایع منی می توان از تند تا کمی تند تغییر کند، اما عدم وجود بو در مایع منی به معنی آن است که مایعی که از بدن مرد خارج شده، مایع منی نیست.

مگر آن که در آزمایشات میکروسکوپی مشخص شود حجم زیادی اسپرم در این مایع وجود دارد. در غیر این صورت به عنوان مایع پیشاب و مایعی که ازترشحات مجاری اطراف غددی که در اطراف مجاری ادراری وجود دارد، دفع می شود .

غلظت مایع منی چه قدر باید باشد؟

زمانی که دفعات دفع مایع منی تغییر کند، تغییراتی در بو، رنگ و قوام مایع منی می تواند رخ دهد، مایع منی دراول پاشش به صورت مایع است ولی بعد از 15 تا 20 دقیقه منعقد، سفت و لخته می شود، بعد از مدتی حدود یک تا سه ساعت، از حالت انعقادی تا مایع در بیاید.

بنابراین افراد بسیاری که در مورد تغییر بو یا رنگ مایع منی نگران هستند، بسیاری از موارد جای نگرانی ندارد.

حجم مایع منی به چه عواملی بستگی دارد؟

برخی درباره حجم کم و یا حجم زیاد مایع منی سوال دارند، این مورد بسیار وابسته به توانایی ذخیره سازی کیسه های مایع منی در زیر پروستات و فواصل روابط جنسی است، بنابراین به عنوان پارامتر خیلی مهمی در باروری به آن توجه نکنید.

نحوه-تقویت-اسپرم

خصوصیات میکروسکوپی مایع منی و عوامل موثر بر آن

اسپرم ها سلول های زنده ای هستند که به صورت فشرده اطلاعات ژنتیکی را از پدر به فرزند منتقل می کنند، این سلول های کوچک چندین خصوصیت مهم برای باروری دارند که اغلب با شمارش و عدد آن ها را معین می کنند.

پارامترهای مهم برای بررسی میکروسکوپی مایع منی

تعداد سلول ها : اولین پارمتر مهم، تعداد سلول های اسپرم در هر یک سی سی مایع منی است، این تعداد باید حداقل 15 میلیون در هر سی سی باشد.

شکل اسپرم ها : شکل اسپرم ها بر اساس متد اندازه گیری و روش آزمایشگاهی اعداد متعدد و متغیری را ذکر می کنند، در روش رنگ آمیزی بسیار دقیق که در مراکز ناباروری و توسط همکاران جنین شناس بررسی انجام می شود ، حداقل تعداد درصد اسپرم هایی که مناسب باید باشند و همینطور شکل طبیعی از تعداد سلول های اسپرم داشته باشند، 4 درصد ذکر می شود.

این سوال هایی که تعدادشان 4 درصد گفته شد، در آزمایشگاه توسط کامپوتر انجام شده وبسته به دقت دستگاه آنالیز، از 15 تا 30 درصد گزارش متقیر خواهد بود.

عدد دیگر مهم در آزمایش اسپرم مردها، تحرک اسپرم ها است، این تحرک در میزان جهش مایع منی که اغلب مرد ها می پرسند، رابطه ای ندارد.

مطالب مفید:

زمان مناسب برای آزمایش اسپرم

عفونت در مردان باعث ناباروری می شود؟

علت جهش مایع منی چیست؟

جهش مایع منی ناشی از انقباض عضلات کف لگن است که باعث پاشش مایع منی می شود و با افزایش سن کاهش می یابد و رابطه ی مستقیمی با توانایی باروری ندارد.

بلکه حرکت اسپرم به صورت میکروسکوپی مهم است، که باید مجموع حرکت در تعداد اسپرمی که مشاهده می شود، در حدود 35 تا 32 درصد باشد.

چه عواملی درتغییر تعداد اسپرم موثر است؟

 • بیماری های التهابی
 • بیماری های عفونی
 • اختالالت مادرزادی
 • اختلالات دستگاه تناسلی
 • بیماری های عفونی و عمومی که بدن را درگیر می کند
 • بیماری همراه با نقص سیستم ایمنی
 • این موارد می تواند تغییراتی در این پارامتر ها ایجاد کند، خصوصا بیماری های بدخیمی و شیمی درمانی.

ارزیابی همه ی این موارد، با پزشک اورولوژی است، و بررسی می شود که آیا این عوامل قابل برطرف کردن است یا نه.

نقش عوامل تغذیه ای در کیفیت اسپرم

 • به طور کلی داشتن تغذیه صحیح بسیار توصیه می شود که در ادامه به صورت جزئی تر به آن خواهیم پرداخت.
 • بسیاری از داروها می تواند تغییرات ساختاری و یا تغییرات در تعداد و حرکت اسپرم را ایجاد کند، برای همین ارزیابی دقیق، با یک و دو نکته مشخص نخواهد شد و نیازمند پرس وجو زیاد و معاینه است.
 • از اختلالاتی که به صورت شایع منجربه کاهش تغییرات اسپرم می وشد، بیماری واریکوسل است.

از چه مواد غذایی برای بهبود شرایط اسپرم پرهیز کنیم؟

 • پرهیز از استفاده روغن با ترانس بالا، همینطور پرهیز از استفاده از مواد افزودنی حاوی نیترات بالا وحاوی فسفات ها
 • پرهیز از مصرف دخانیات و مواد مخدر : ازعوامل ضایع کننده وصدمه زننده به سلول های اسپرم، می توان دخانیات، مواد مخدر و قلیون را نام برد، این موارد در کاهش مشخصات اسپرم صد در صد موثر است.
 • الکل : همچنین الکل از مواردی است که اختلالات ساختاری و تعدادی را در اسپرم در پی داشته باشد.
مشکلات مربوط به نواحی آلت تناسلی، مثانه، پروستات، ادرار، واریکوسل و.. از مهم ترین مسائلی است که باید سریعا فرد تحت درمان قرار بگیرد تا مشکل گسترش نیابد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر محمد رنجبری ، بهترین متخصص اورولوژی در تهران ، با شماره های 02188268649 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

چه مواد غذایی برای بهبود شرایط اسپرم مصرف کنیم؟

نکته مهم، مصرف برخی از مواد غذایی که به صورت علمی ثابت شده است که می تواند تغییراتی در مایع اسپرم ایجاد کند :

 • از مهم ترین این عوامل، مواد غذایی با ویتامین C، روی و سلنیوم بالا است.
 • در راس این مواد دانه های روغنی به خصوص پسته و مواد گاهی مانند زنجبیل است.
 • همینطور استفاده از عسل در بعضی مواقع توصیه شده است.
 • بادام زمینی به صورت غیر شور از مواردی که کمک کننده است.
 • سبزیجات پررنگ، حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی، شامل انگورتیره، کلم بروکلی، هویج و گوجه فرنگی

در آخر:

به طور کلی پرهیز از مواد مضر به بهبود شرایط اسپرم بسیار کمک کننده است، ورزش ها به خصوص ورزش های هوازی در بهبود شرایط اسپرم کمک کننده است.

پرهیز از استرس ها ، استرس ها می تواند تغییر در خلق و خو رابطه جنسی ایجاد کرده که این تغییرات در خلق وخو رابط جنسی می تواند انگیزه برای باروری را تغییر دهد برای همین زندگی سالم و پرامید و نقش اساسی در بهبود شرایط باروری ایجاد خواهد کرد.

drranjbari

پاسخ

یازده + 19 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button