عقیمی مردان

عقیمی مردان

عقیمی یا ناباروری مردان در 25 درصد از موارد ناباروری زوج ها نقش دارد . زوج های نابارور ، زوج هایی هستند که بعد از یک سال مقاربت بدون جلوگیری ، حاملگی ایجاد نشود .

از نظر تظاهرات بالینی ، شواهدی از هیپوگونادیسم ممکن است وجود داشته باشند . اندازه بیضه و قوام آنها ممکن است غیر طبیعی باشد یا ممکن است در لمس ، واریکوسل به دست بخورد .دکتر محمد رنجبری ، متخصص اورولوژی از روش های بدون عوارضی برای این بیماری استفاده می کند .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188268649 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

چه چیزهایی مرد را عقیم میکند ؟

علل شناخته شده ناباروری مردان عبارتند از :

  1. هیپوگونادیسم اولیه ( نوعی سندرم که در اثر کمبود اندروژن در مردان ایجاد می شود و بر سایر اندام بدن تاثیر می گذارد ) : 30 تا 40 درصد
  2. اختلالات مربوط به انتقال اسپرم ( 10 تا 20 درصد )
  3. هیپوگونادیسم ثانویه ( 2درصد )

کمبود آندروژن می تواند به علت نارسایی بیضه ها باشد که به ان هیپوگونادیسم اولیه گویند و یا ناشی از نقص محور هیپوتالاموس – هیپوفیز باشد که به آن هیپوگونادیسم ثانویه می گویند .

  1. علت ناشناخته ( تا 50درصد )

اختلال اسپرماتوژنز ( تولید اسپرم ) به علت کمبود تستوسترون بروز می کند ولی می تواند بدون کمبود تستوسترون هم ایجاد شود . عواملی چون افتادگی و جانشینی در کروموزوم Y ، سموم محیطی ، ارکیت ویروسی ، STD ( بیماری منتقله جنسی ) ، رادیاسیون و داروهای شیمی درمانی با اختلال اسپرماتوژنر همراهند. افزایش طولانی مدت حرارات بیضه ها در مواردی چون واریکوسل ، کریپتورکیدیسم یا بعد از بیماری حاد تب دار ممکن است اسپرماتوژنز را مختل کند . انسداد انزال می تواند علت مادرزادی ( فیبروز کیستیک ، تماس یا دی اتیل استیل بسترول در رحم یا ایدیوپاتیک ) یا اکتسابی ( وازکتومی ، لیگاسیون اتفاقی واس دفرانس یا انسدادا اپیدیدیم ) ناباروری مردان باشد . سوء مصرف آندروژن توسط مردان ورزشکار می تواند منجر به آتروفی بیضه ها و شمارش پایین اسپرم گردد.

عقیمی-مردان

عقیمی-مردان

علایم ظاهری عقیم بودن مردان

از نظر تظاهرات بالینی ، شواهدی از هیپوگونادیسم ممکن است وجود داشته باشند . اندازه بیضه و قوام آنها ممکن است غیر طبیعی باشد یا ممکن است در لمس ، واریکوسل به دست بخورد . اگر مجاری منی ساز قبل از بلوغ آسیب ببیند ، بیضه ها کوچک ( معمولا کمتر از 12 میلی متر ) و سفت هستند ، در صورتی که اگر این آسیب بعد از بلوغ اتفاق افتاده باشد ، بیضه ها نرم می باشند.

تشخیص عقیم بودن

کلید تشخیصی در ناباروری مردان ، آنالیز منی است . شمارش اسپرم کمتر از 13 میلیون در میلی لیتر ، موتیلیته ی کمتر از 32 درصد و مورفولوژی کمتر از 9 درصد با وضعیت subfertility همراه می باشند .

سطح تستوسترون زمانی اندازه گیری می شود که اسپرم کانت ( شمارش اسپرم ) با تکرار آزمایش پایین باشد یا شواهد بالینی هیپوگانادیسم وجود داشته باشد . می دانید بیضه ها اسپرم و تستوسترون تولید می کنند . اختلال اسپرماتوژنز می تواند ناشی از کاهش تولید اسپرم یا کاهش تولید آندروژن ( تستوسترون ) بروز کند .

آیا عقیم شدن درمان دارد ؟

مردان مبتلا به هیپوگونادیسم اولیه گاه به آندروژن تراپی ( درمان با آندروژن ) پاسخ می دهند اگر آسیب چندانی به لوله های منی ساز وارد نیامده باشد . اما بیماران مبتلا به هیپوگونادیسم ثانویه نیازمند گونادوتروپین تراپی برای حصول باروری می باشند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

پیشگیری از واریکوسل

سیفلیس

درمان زگیل تناسلی 

drranjbari

پاسخ

2 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button