سوزش ادرار

دکتر محمد رنجبری
دکتر محمد رنجبری

در این مقاله مطالعه می کنید:

سوزش ادرار

سوزش ادرار سوختگی یا ادرار دردناک به عنوان دیسوری شناخته می شود. احساس سوزش با ادرار می تواند به علت عفونت (از جمله عفونت های منتقله جنسی و یا STD ها مانند کلامیدیا و گونوره) و شرایط غیر بیماری زا باشد، اما اغلب به علت عفونت باکتری های دستگاه ادراری که بر مثانه تاثیر می گذارد، ایجاد می شود. اغلب همراه با نشانه های دیگر عفونت های دستگاه ادراری (UTI) مانند دیسوری (ادرار دردناک) یا خون در ادرار است و می تواند پس از مقاربت در زنان در هنگام عفونت وجود داشته باشد. سوزش ادرار در دوران بارداری همچنین نشان دهنده عفونت مجاری ادراری است.

علت سوزش ادرار

  1. سوزش ادرار به همراه درد نوعی ناراحتی را در هنگام ادرار برای فرد ایجاد می کند. این درد ممکن است در مثانه، مجاری ادرار یا پروینوم رخ دهد. مجاری ادراری ، لوله ای است که ادرار از طریق آن از بدن خارج می شود.که در مردان، ناحیه شکمبه و مقعدی به نام پروینوم نام دارد. در زنان، پروینوم بین حنجره و باز شدن مهبل (واژن) است.
  2. درد ناشی از ادرار كردن به دلیل عفونت ادراری (UTI) با عامل باکتریایی است. همچنین می تواند به علت التهاب سیستم ادراری باشد. عفونت ادراری در زنان بیشتر از مردان شایع می باشددلیل این امر آنست که مجرای ادرار در زنان کوتاهتر از مردان است. به همین جهت باکتری ها برای رسیدن به مثانه فاصله کوتاهتری دارند. زنان حامله یا یائسه نیز در معرض خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری می باشند. سایر شرایط پزشکی می تواند باعث اسهال دردناک در مردان و زنان شود.
  3. مجاری ادرار، مثانه، قلب و کلیه ها دستگاه ادراری را تشکیل می دهند. اوره لوله ای است که ادرار را از کلیه ها به مثانه حمل می کند. التهاب در هر یک از این اندام ها می تواند باعث درد در هنگام ادرار شود.
  4. مردان به علت پروستات ممکن است ادرار دردناکی داشته باشند. در این وضعیت غده پروستات دچار التهاب می شود که علت اصلی سوزش ادرار، خارش و ناراحتی است.
  5. . برخی از عواملی که ممکن است باعث سوزش ادرار شود عبارتند از تبخال تناسلی، گنوره و کلامیدیا. تشخیص این عفونت ها مهم می باشد به ویژه به دلیل اینکه  آنها همیشه علائم ندارند.
  6. بعضی از رفتارهای جنسی شما را در معرض خطر ابتلا به سوزش ادرار قرار می دهد، مانند داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم و یا رابطه جنسی با چندین شریک . افرادی که از نظر جنسی فعال می باشد باید برای STI آزمایش دهد.
  7. گاهی اوقات سوزش ادرار به علت عفونت نیست. فرد به دلیل محصولاتی که برای شستشوی ناحیه تناسلی استفاده می کند. مانند صابون ها، لوسیون ها و وان های حباب می توانند بافت واژن را تحریک کند. رنگ در مواد شوینده شستشو و دیگر مواد آرایشی نیز می تواند باعث تحریک و منجر به اسهال دردناک شود.

درمان

پزشک متخصص اورولوژی ممکن است دارو برای درمان سوزش ادرار تجویز کند.آنتی بیوتیک ها می توانندعفونت های ادراری ، پروستات باکتریایی و برخی از عفونت های جنسی را درمان کند. پزشک همچنین می تواند داروهایی برای تحریک مثانه تجویز کند.
درد ادرار كردن ناشی از عفونت باكتریال معمولا پس از شروع مصرف دارو به سرعت سریع بهبود می یابد. همیشه بهترین دارو را در نظر بگیرید.

آخرین نوشته ها

مطالب تصادفی

مطالب بیشتر