زمان مناسب برای آزمایش اسپرم

زمان مناسب برای آزمایش اسپرم

حدود 10 الی 15 درصد زوجینی که برای درمان مشکل ناباروری مراجعه می کنند برای انجام بررسی های احتمالی و اولیه در مردان آزمایش اسپرم انجام می دهند. این آزمایش معمولاً پس از انجام معاینه ها و دریافت شرح حال زوج های نابارور صورت می گیرد. شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که آزمایش اسپرم چیست؟ و چه مواردی در این آزمایش مشخص می شود؟

برای دریافت پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

گاهی اوقات کوچک بودن سایر آلت تنناسلی مردان باعث بروز مشکلات روحی و روانی و کاهش اعتماد به نفس آنها می شود. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر محمد رنجبری ، بهترین متخصص اورولوژی در تهران ، با شماره های 02188268649 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

آزمایش اسپرم چه زمانی انجام می شود؟

آزمایش اسپرم به عنوان یک تست واحد مفیدترین تست در تشخیص ناباروری آقایان می باشد. برای انجام آزمایش اسپرم  شرایطی نیاز است. در درجه اول این آزمایش باید در یک زمان مناسب انجام شود. بیضه ها روزانه حدود صد میلیون اسپرم تولید می کنند. از زمانی که یک سلول اسپرم ساز اولیه یعنی یک سلول بنیادی اسپرم دربیضه، شروع به تولیدوتکامل اسپرم می کند،تا زمانی که به صورت یک اسپرم کامل آزاد می شود حدود 75  روز طول می کشد. زمانی که گفته می شود برای انجام آزمایش اسپرم باید یک فاصله سه روزه از انزال قبلی گذشته باشد، برای این است که حجمی از اسپرم ذخیره شده باشد تا هنگام ارزیابی های آزمایشگاهی بتوان  تعداد قابل قبولی اسپرم را دریافت کرد.

زیرا اسپرم های خارج شده زودتر از سه روز اسپرم های جوان بوده و ممکن است متخصص اورولوژی را به اشتباه بیندازد. و این آزمایش بعد از 7 روز هم نباید انجام شودزیرا اسپرم های دریافت شده بعد از 7 روز اسپرم های پیری هستند که به صورت کاذب هم تعداد آنها بالا می رود و هم حرکت آنها مختل می شود و این مساله در تفسیر آزمایش ایجاد اشکال می کند.

نحوه انجام آزمایش اسپرم

طریقه انجام آزمایش بیشتر در آزمایشگاه و به صورت خودارضایی است. هنگام انجام آزمایش از هیچ گونه ماده چرب کننده ای نباید استفاده شود زیرا بر روی صحت آزمایش تاثیر می گذارد. افرادی که به هر دلیلی نتوانند در آزمایشگاه نمونه خود را تحویل دهند می توانند در منزل نمونه خود را تهیه کنند اما به شرطی که این نمونه حداکثر ظرف مدت 30 دقیقه به آزمایشگاه تحویل داده شود و بهتر است در این زمان در دمایی مشابه دمای بدن نگه داری شود.

در آزمایش اسپرم چه اختلالاتی مشخص می شود؟

مایع منی در حالت طبیعی باید شرایط خاصی را از لحاظ تعداد، حرکت و شکل اسپرم ها داشته باشد. بر اساس استانداردهایی که موجود است چیزی حدود ۱۵میلیون اسپرم در مایع منی و ۴ درصد اسپرم با شکل نرمال و حداقل ۳۲ درصد اسپرمی که توانایی حرکت داشته باشد می توان گفت این فرد دارای آزمایش اسپرموگرام طبیعی است. اگر اسپرموگرام فردی از این شرایط تعیین شده پایین تر و ضعیف تر باشد می توان به وجود یک مشکل مردانه مشکوک شد.

فاکتورهای اساسی برای تفسیر آزمایش اسپرم شامل موارد زیرند:

حجم نمونه

حجم نمونه باید چیزی بین ۱/۵ تا ۵ سی سی باشد. نمونه هایی که حجم کمتری دارند یا به صورت صحیح جمع آوری نشده اند یا از فرد از ابتدا دچار کمبود تولید مایع منی می باشد یا اینکه فرد انزال رو به عقب دارد و به جای اینکه رو به جلو تخلیه شود رو به عقب تخلیه می کند.

تعداد اسپرم

یک آزمایش اسپرم خوب حداقل باید در هر یک سی سی، ۱۵ میلیون اسپرم وجود داشته باشد.

حرکت اسپرم ها

به طور کلی چهار کلاس حرکتی برای حرکت اسپرم ها وجود دارد:

گرید A : اسپرم هایی هستند که به صورت مستقیم حرکت می کنند. این اسپرم های به لحاظ باروری بسیار مناسب می باشند که باید حداقل 16 درصد باشند.

گرید B : اسپرم هایی هستند که حرکت غیرمستقیم حرکت می کنند و برای باروری مناسب هستند اما نه به اندازه اسپرم های گرید A. این اسپرم ها هم باید 16 درصد باشند تا مجموع A+B باید بالای 32 درصد باشد.

گرید C : اسپرم هایی هستند که فقط سرجای خود حرکت می کنند.

گرید D : اسپرم هایی هستند که اصلا حرکتی ندارند.

عوامل موثر در حرکت اسپرم ها

دو عامل مهم در افزایش حرکت اسپرم ها تاثیر می گذارد که شامل:

عدم مصرف دخانیات: دخانیات عامل بسیار تاثیرگذار در ایجاد اختلال در حرکت اسپرم ها است.

خنک نگه داشتن بیضه: که با عدم پوشیدن لباس زیر های تنگ و چسبان و عدم استفاده طولانی مدت از حمام سونا و جکوزی طولانی مدت و شستشوی بیضه ها با آب سرد بعد از هربار دستشویی رفتن می توان به خنک نگه داشتن بیضه کمک کرد.

زمان مناسب برای آزمایش اسپرم

زمان مناسب برای آزمایش اسپرم

مورفولوژی یا شکل اسپرم ها

شکل اسپرم ها فاکتور مهمی می باشد اما  اگر  حتی تا۸۰ درصد اسپرم ها شکل غیر نرمال داشته باشند مساله خاصی در باروری ایجاد نمی کند.

آزواسپرمی یا بی نطفگی

در مورد برخی از بیماران هیچ اسپرمی در مایع منی وجود ندارد و آنها را می توان به عنوان بیماران آزواسپرمی یا بی نطفگی مطرح کرد. البته برای اطمینان از وضعیت بیماران آزواسپرمی این بیماران باید دو بار آزمایش مایع منی را انجام دهند تا نمونه ها مورد بررسی قرار گیرد. اگر در هر دو بار هیچ اسپرمی در مایع منی مشاهده نشود می توان گفت این بیمار به بیماری آزواسپرمی مبتلا است و نیازمند بررسی های تکمیلی است.

مقالات مرتبط با این مطلب:

درمان نعوظ در مردان

درمان زودانزالی

آزمایش PSA

راه های ارتباطی با دکتر محمد رنجبری :

drranjbari

پاسخ

نوزده − سیزده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button