درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

واریکوسل چیست؟

نوعی از پیچ خوردگی و گره خوردگی که به صورت غیرعادی در سیاهرگهای فوقانی بیضه دیده می شود که باعث نوعی از واریس در کیسه بیضه می شود که به آن بیماری واریکوسل می گویند.

واریکوسل معمولا در مردان جوان بین 15تا 25 سال ایحاد می شود. این بیماری به تدریج شروع به رشد می کند و بیشتر در طرف چپ و ورید های بیضه اتفاق می افتد. یکی از خدمات دکتر رنجبری متخصص اورولوژی درمان واریکوسل است . برای ارتباط با دکتر به آدرس کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

 

علل واریکوسل

ساختار بیضه به گونه ای است که دارای سیاهرگهایی است که دریچه هایی آن را احاطه کرده است . این دریچه ها دور طناب بیضوی پیچیده شده اند. کار این دریچه ها اینست که خون داخل سیاهرگها را به عقب بازگشت می دهند. وقتی خللی در عمل بازگشت جریان خون ایجاد شود، خون از ناحیه دریچه لانه کبوتری می گذرد ولی به عقب برنمی گردد. این عمل باعث تجمع خون و در نتیجه باعث ورم سیاهرگها می شود.

سن شیوع واریکوسل

واریکوسل معمولا در مردان جوان بین 15تا 25 سال ایحاد می شود. این بیماری به تدریج شروع به رشد می کند و بیشتر در طرف چپ و ورید های بیضه اتفاق می افتد. واریکوسل در سنین بالاتر در اثر تومورهای کلیوی اتفاق می افتد.

علایم واریکوسل

واریکوسل در بیشتر موارد بدون علائم خاصی می باشد . شایع ترین علائم آن عبارتند از :
1. تغییر غیرعادی اندازه کیسه بیضه بر اثر پیچ خوردن سیاهرگها
2. برجسته شدن کیسه بیضه بدون احساس درد

انواع واریکوسل

1. واریکوسل گرید 1: در هنگام ادرار ورید ها با ایحاد فشار و با لمس کردن قابل تشخیص می باشد.
2. واریکوسل گرید2 : در این نوع در حال ایستاده با لمس کردن قابل تشخیص می باشد.
3. واریکوسل گرید3 : این نوع از این بیماری در مرحله حاد بوده و با روشهایی مانند معاینه قابل تشخیص نیست و تنها با سونوگرافی می توان پی به این بیماری برد. نام دیگر این بیماری ساب کلینیکال می باشد.

واریکوسل

تشخیص واریکوسل

پزشک متخصص ارولوژی از روش هایی برای تشخیص واریکوسل استفاده می کند. یکی از این روش ها معاینه شخص می باشد. در ابتدا پزشک قسمت کشاله ران و بیضه ها را لمس می کند اگر در کیسه بیضه چیزی شبیه کرم احساس شود به معنای اینست که رگها از هم تفکیک شده و دچار تورم شده است. همچنین در صورتی که یک طرف بیضه کوچکتر از طرف دیگر باشد بیضه کوچکتر امکان ابتلا به واریکوسل را دارد. 25 درصد مردان با روش معاینه دارای بیماری واریکوسل هستند.
راه دیگر تشخیص واریکوسل هایی که در مراحل ابتدایی می باشند سونوگرافی کالر داپلر می باشد. این سونوگرافی از طریق انعکاس اشعه هایی بر روی بیضه و انتقال آن به مانیتور تصویری از جریان خون در رگها را نشان می دهد و اگر خون دچار انسداد و گرفتگی شده باشد باعث پیچ خوردگی در بیضه شده را به صورت رنگی در مانیتور نشان می دهد.

چند نوع جراحی برای این بیماری وجود دارد :

 1. جراحی باز بدون چشم مسلح

در این جراحی برش جدا از هم استفاده می شود. در این عمل برش به اندازه 1 الی 2 سانتیمتر در روی شکم ایجاد می شود و پزشک دسترسی به عروقی که مربوط به طناب بیضه هستند ، پیدا می کنند.

 1. لاپاراسکوپی

در این جراحی سه سوراخ در شکم ایجاد می شود که با این وسیله می توان واریکوسل را درمان کرد. اگر جراحی دو طرفه باشد بهتر است .

 1. میکروسرجری

در این روش برشی در زیر شکم ایجاد می شود . برای دیدن وضعیت رگها ( گشادی یا پیچش رگها) نیاز به میکروسکوپ می باشد . میکروسرجری دارای وسیله ای مجهز به میکروسکوپ می باشد که برای دیدن عروق و شریان هایی که بسته شده اند استفاده می شود.  در این جراحی باید وریدها را باز کرد . در این جراحی شریان ها بررسی می شوند. شریان عضو حیاتی است که خونرسانی در این قسمت از بدن می باشد . نباید شریان ها بسته باشد . عروق لنفاویک نباید بسته باشند اگر مسدود شود هیدروسل ایجاد می شود.

درمان واریکوسل

الزاما وجود واریکوسل نیاز به درمان نیست . باید بخشی از درمان توجه به شرایط زوجین می باشد در صورتی که زوجین نابارور باشند نیاز به درمان جراحی می باشد .

واریکوسلی که نیاز به درمان داشته باشد با جراحی می باشد .در واقع ارجح ترین درمان جراحی می باشد. بسیاری از بیماران درخواست درمان دارویی را دارند که در صورتی که بیماری حاد نباشد مصرف آن تجویز می شود که تشخیص آن با پزشک متخصص می باشد . در صورتی که تعداد و کیفیت اسپرم ها تغییر کند نیاز به جراحی می باشد.

واریکوسل یکی از مواردی است که زمینه برای نازایی در مردان را فراهم می کند. به همین جهت درمان آن از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. روش های درمان به شرح ذیل می باشد:
1. از نظر بسیاری از متخصصان و پزشکان بهترین و موثرترین روشی که دارای درصد بالای درمان واریکوسل می باشد، جراحی است. با جراحی علاوه بر درمان واریکوسل در صورتی که در تحرک و رشد و فرم اسپرم ها مشکلی وجود داشته باشد درمان می کند. با جراحی لاپاراسکوپی 60 درصد از بیماران درمان شده اند.

2. روش های تشخیص و درمان واریکوسل به طور چشمگیری پیشرفت کرده و به راحتی قابل درمان می باشد. یکی از این روش ها نمونه برداری از اسپرم و ارزیابی هورمون تسترون و CH، FSH میکروسکوپی بیضه ها گرفته می شود و در صورت وجود بیماری برای درمان آن اقداماتی از جمله دارودرمانی می کنند. یکی دیگر از اقدامات آزمایشگاهی برای بررسی واریکوسل، ارزیابی هورمون های مغزی می باشد که محرکی برای ایجاد اسپرم و پرولاکنین می باشد. با بررسی اسپرم فردی که دارای واریکوسل می باشد می توان پی به وجود مشکلاتی در بیضه برد. در صورتی که نطفه ای در اسپرم نباشد یا اسپرم دارای تحرک نباشد می تواند به دو علت باشد یا عدم کارکرد بیضه برای ساختن نطفه است یا به دلیل اختلال در عملکرد هورمون های تحریک کننده هیپوفیز یا هیپوتالاموس مغزی می باشد. برای عدم کارکرد بیضه روش درمانی وجود ندارد اما برای بهبود عملکرد هورمون های محرک ساختن نطفه دربیضه ، آمپول های HMG یا HCG به فرد تزریق می شود.

درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی

یکی از روش های تشخیص و درمان واریکوسل لاپاراسکوپی می باشد . در این جراحی سه لوله وارد شکم مرد شده و برای مشاهده بیشتر گازی به درون شکم وارد می شود . تصاویری از اعضا به مانیتور منتقل می شود تا جراح بتواند به راحتی عمل را انجام دهد .

درمان واریکوسل با میکروسرجری

برای مواقعی از این روش استفاده می شود که ورید های موجود در بیضه عملکردی ندارند . وسیله ای که مجهز به میکروسکوپ بوده وارد بدن می شود به طوری که می توان وریدها را مشاهده کرد . جراح با استفاده از این روش وریدها را می بندد.

واریکوسل

مراقبتهای بعد از عمل واریکوسل

در بیماری واریکوسل در برخی موارد نطفه به میزان کمی وجود دارد که برای افزایش تحرک و تعداد آنها در حین جراحی یا بعد از جراحی از داروهایی به شرح ذیل استفاده می شود:
1. داروی کلومنیس سیترات : مردان با مصرف این دارو عملکرد اسپرم سازی با افزایش تحریک هورمون FSH در هیپوفیزبهبود می یابد. نکته قابل توجه اینست که این دارو برای زنانی که دوران قاعدگی نامنظمی دارند با مصرف این دارو تخمک گذاری آنها تحریک می شود و درمان صورت می گیرد. مصرف این دارو مانند سایر داروها دارای عوارضی مانند حالت تهوع، استفراغ، ایجاد حساسیت در سینه ها، تحریک کیست های تخمدان و تغییر در خلقیات می باشد.
2. تزریق آمپول : روش دیگر برای تحریک سلول هایی که نطفه می سازند و در ایجاد اسپرم موثر می باشند ، استفاده از آمپول HCG می باشد. این آمپول حاوی هورمون های LH و FSH بوده که عاملی در جهت تحریک ایجاد تستوسترون می باشد.
3. قرص بروموکریپتین : در حالت عادی باید میزان هورمون پرولاکتین کافی باشد. این هورمون به وسیله مغز در بدن ایجاد می شود. در صورتی که این هورمون بیش از اندازه نیاز تولید شود ناباروری در فرد به وجود می آید. با مصرف قرص بروموکریپتین میزان هورمون های بروموکریپتین کم می شود. این دارو دارای عوارضی شامل تهوع، استفراغ، سرگیجه و پایین آمدن فشار خون می شود.
4. تزریق آمپول GNRH : از دیگر عواملی که باعث تحریک عمل تولید نطفه در مرد می شود ترشح هورمونی به نام GNRH توسط مغز و هیپوفیزتالاموس می باشد. برای افرادی که این هورمون ترشح نمی شود از آمپولی به نام GNRH استفاده می شود. این آمپول برای زنان نیز در تحریک تخمک گذاری موثر می باشد.
5. مصرف ویتامین ها: برای تقویت بارداری توصیه به مصرف ویتامین E و مولتی ویتامین و آسپرین می شود.

هزینه عمل واریکوسل

از آنجا که عمل واریکوسل نیاز به دقت و تبحر جراح دارد فرد باید در انتخاب پزشک متخصص اورولوژی دقت کافی داشته باشد .زیرا درمان این عارضه فرد را از خطر ناباروری دور می کند. هزینه عمل واریکوسل با توجه به درجه واریکوسل و شدت آن متفاوت می باشد . خوشبختانه در کشور ما هزینه این جراحی تحت پوشش بسیاری از سازمان های بیمه قرار می گیرد.

مزایای عمل واریکوسل

فرد بعد از عمل واریکوسل نتایجی به شرح ذیل دارد :

 • رفع درد و ناراحتی

این بیماری برای بسیاری از افراد درد و نارحتی زیادی دارد به طوری که زندگی روزمره آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. با انجام عمل واریکوسل درد به طور قابل توجهی کاهش یا از بین می رود.

 • بعد از این جراحی تعداد و تحرک اسپرم افزایش یافته که میزان باروری را افزایش می دهد. بر اساس گزارشات به دست آمده افرادی که این جراحی را انجام داده اند امکان باروری 50 تا 70 درصد برای زوجین می باشد .
درمان-واریکوسل

درمان-واریکوسل

عوارض عمل واریکوسل

این جراحی مانند هر عمل دیگر عوارض جانبی به همراه دارد که برخی آنها خود به خود درمان شده و برخی از آنها نیاز به مراجعه به پزشک دارند که شایع ترین آنها به شرح ذیل می باشد :

 • احتمال بازگشت اختلال یا مزمن شدن واریکوسل
 • ایجاد کبودی
 • عفونت و حساسیت در بیضه
 • هیدروسل ( تجمع مایع اطراف بیضه ) که به دلیل حساسیت به ماده کانتراست زا در عمل می باشد که باید حتما به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کرد.

در صورت طولانی شدن این علائم باید با پزشک متخصص درمیان گذاشته شود.

پیشگیری از واریکوسل

از آنجائیکه علت دقیق واریکوسل هنوز مشخص نشده است روشی که بتوان از این اختلال پیشگیری کرد شناخته نشده است .

درمان واریکوسل در چه مواردی ضروری است ؟

در افرادی که دارای شرایطی به شرح ذیل هستند درمان واریکوسل ضروری است :

 • در صورتی که مرد مجرد باشد در حالیکه اختلالی در مایع منی داشته باشد مثلا حجم مایع منی کم باشد .
 • در مردان متاهل که نتیجه آزمایش منی مشکل وجود داشته باشد .
 • در صورتی که دو طرف بیضه مرد کوچک باشد یا در طرفی که واریکوسل وجود دارد اندازه بیضه 20 درصد کمتر از طرف سالم باشد .

تنها در صورتی که واریکوسل در معاینه تشخیص نداده شود و در سونوگرافی مشخص باشد نیاز به درمان ندارد . در نوجوانان نیز با بررسی موارد دیگر قابل درمان می باشد . زیرا تشخیص از روی مایع منی در این افراد مشکل می باشد .

نتایج درمان واریکوسل

برای مشاهده نتایج درمان واریکوسل سه ماه بعد از جراحی آزمایش مایع منی گرفته می شود زیرا برای اینکه اسپرم در بیضه تولید شود و وارد مایع منی شود مدت زمان 65 روز به طول می انجامد . طبق آمار به دست آمده از نتایج جراحی 60 – 80 درصد مردان درمان شده اند که از این میزان 20-60 درصد امکان باروری داشته اند .

واریکوسل و ناباروری

واریکوسل به دو صورت در ناباروری تاثیر می گذارد :

 1. تاثیر در رشد بیضه در طولانی مدت
 2. تاثیر سریع در تحرک و رشد اسپرم

در حالت دوم باید به صورت اورژانسی جراحی صورت گیرد . این درمان از طریق لاپاراسکوپی امکان باروری را تا 50 درصد بازمی گرداند. در صورتی که اثرات واریکوسل در طولانی مدت خود را نشان دهد ، شدید بوده و باعث کاهش اندازه بیضه می شود که علاوه بر تاثیر مستقیم بر باروری مشکلاتی مانند هیدروسل را برای فرد ایجاد می کند که حتی بعد از درمان بهبودی کامل صورت نمی گیرد و اثرات آن دائمی می باشد . بنابراین تشخیص و درمان به موقع واریکوسل بسیار مهم می باشد .

مطالب مرتبط با درمان واریکوسل :

پیشگیری از واریکوسل 

درمان بی اختیاری ادرار

درمان انحراف آلت تناسلی

ایران – تهران – خیابان ستارخان -خیابان باقرخان غربی – پلاک 119 – ساختمان پرهام – واحد 12

88268649 – 66922392

09194828816

info@drranjbari.com

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

drranjbari

One thought on “درمان واریکوسل

 1. اسماعيل - نوامبر 13, 2017 در 6:25 ق.ظ

  سلام آقاي دكتر
  بنده رو هفته پيش توي بيمارستان پيامبران عمل كرديد .
  واقعا دستتون درد نكنه ، الان مشكلي ندارم و درد هم تقريبا كم دارم
  فقط رگهاي زيرپوستي بالاي بيضه راستم خون مردگي مختصري پيدا كرده كه فكر ميكنم عادي باشه ، خواستم مطمئن شم .
  ممنون ميشم جواب بديد

  پاسخ

پاسخ

9 + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Button