جراحی سرطان مثانه

دکتر محمد رنجبری
دکتر محمد رنجبری

مثانه برداری کامل

مثانه برداری کامل ، رایج ترین روش ججراحی سرطان مثانه مهاجم به شمار می رود. پزشک هنگامی از این نوع جراحی استفاده می کند که سرطان سطحی مثانه ، بخش زیادی از مثانه را درگیر کرده باشد . مثانه برداری کامل ، به معنای برداشتن تمام مثانه ، غدد لنفاوی مجاور آن ، بخشی از پیشابراه و اندام های نزدیکی است که احنمال می رود سلول های سرطانی در آنها وجود داشته باشند . در مردان ، اندام های نزدیک که آنها را بر می دارند عبارتند از پروستات ، کیسه های منی و بخشی از مجرای انتقال منی . در زنان ، رحم ، تخمدان ها ، لوله های فالوپ و بخشی از واژن را برمی دارند.

جراحی تومور مثانه توسط دکتر محمد رنجبری

مثانه برداری جزیی

در برخی موارد ، ممکن است پزشک متخصص اورولوژی در فرآیندی به نام مثانه برداری جزئی ، تنها بخشی از مثانه را بردارد . او هنگامی از این روش استفاده می کند که سرطان بیمار دارای درجه پایین باشد ، به طوریکه دیواره مثانه را تنها در یک ناحیه مورد حمله قرار داده باشد.

گاهی که سرطان به خارج از مثانه گسترش پیدا کرده و نمی توان تمام نواحی سرطان زده را کاملا برداشت ، جراح فقط مثانه را برمی دارد اما تلاش نمی کند تمام نواحی سرطانی را با جراحی از بدن خارج کند. و یا حتی ممکن است جراح مثانه را برندارد و راه دیگری برای خروج ادرار از بدن باز کند. در چنین مواردی هدف از جراحی ، رهایی بیمار از انسداد ادرار یا دیگر علائمی که بر اثر سرطان به وجود آمده اند ، است .

وقتی که تمام مثانه برداشته می شود، جراح راه دیگری برای جمع آوری ادرار ایجاد می کند ، مثلا کیسه ای در خارج از بدن قرار می دهند که ادرار در آن جمع شود یا اینکه جراح با استفاده از بخشی از روده ها ، کیسه کوچکی را درون بدن تعبیه کند.

درمان بیولوژیک

در درمان بیولوژیک که به آن ایمونوتراپی نیز می گویند از توانایی های طبیعی بدن ( سیستم ایمنی ) برای مبارزه با سرطان مثانه استفاده می شود. در بیش تر مواقع از درمان بیولوژیک پس از تی یو آر و به منظور درمان سرطان مثانه سطحی استفاده می شود. این روش به جلوگیری از بازگشت سرطان کمک می کند.

ممکن است پزشک از روش درمان بیولوژیک درون مثانه ای با استفاده از محلول  ب ث ژ استفاده کند. این محلول حاوی باکتری های زنده و ضعیف شده است . این باکتری ها ، سیستم ایمنی را تحریک می کنند تا سلول های سرطانی موجود در مثانه را از بین ببرد . پزشک جهت وارد کردن این محلول به مثانه  از سوند استفاده می کند. بیمار باید حدود دو ساعت این محلول را درون مثانه اش نگه دارد . درمان با استفاده از محلول ب ث ژ معمولا یکبار در هفته و به مدت شش هفته انجام می شود.

آخرین نوشته ها

مطالب تصادفی

مطالب بیشتر