آیا سرطان کلیه درمان قطعی دارد؟

سرطان کلیه و مجاری ادراری

سرطان، این توده و زائده ی گوشتی ناخوشایند در تمامی اندام های بدن راهی برای زندگی و رشد پیدا می کند. کلیه ها هم از وجود این توده ها مستثنی نیستند و توده های سرطانی در آن ها نیز رشد می کند. شنیدن سرطان همیشه به معنای شیمی درمانی و درمان های صعب العلاج نیست. آیا سرطان کلیه درمان قطعی دارد؟ زمان تشخیص تاثیر بسزایی در مراحل درمانی دارد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با بیماری خاموشی به نام سرطان کلیه و علائم آن آشنا کنیم تا در صورت مشاهده هرنشانه ای بتوانید به موقع به بهترین دکتر اورولوژی  مراجعه کنید.

آیا-سرطان-کلیه-درمان-قطعی-دارد؟

سرطان کلیه یک بیماری خاموش

شیوع سرطان پروستات بیش از سرطان مثانه است اما سرطان مثانه پر سر و صداتر است. یعنی فرد در سرطان مثانه سریع تر علائم و نشانه ها را می بیند. اما متاسفانه سرطان های پروستات و سرطان های کلیه هیچ علائم و نشانه ای ندارند. سرطان ها در دسته ی خطرناک ترین بیماری ها برای بدن قرار می گیرند، حالا تصور کنید همین بیماری خطرناک در مراحل شکل گیری هیچ نشانه ای هم نداشته باشد و خیلی ساکت و آرام غده های سرطانی را در خودشان بزرگ و بزرگ تر کنند، درست اتفاقی که برای کلیه ها می افتد. متاسفانه سرطان های کلیه اکثرا بدون علائم است و بیشتر مواقع تشخیص سرطان در بیمار تصادفی است. به همین دلیل توصیه می شود که افراد به صورت مرتب خود را چکاپ کنند تا در صورت ابتلا با تشخیص به موقع مراحل درمانی را طی کنند.

سرطان های کلیه فقط به کلیه محدود نمی شود و مجاری ادرار را نیز درگیر می کند. سرطان کلیه بیماری خطرناک اما دارای علاج است. خوشبختانه سرطان های دستگاه مجاری ادراری جزو سرطان هایی است که اگر زود تشخیص داده شود در بسیاری از موارد  قابل کنترل و درمان هستند که حتی منجر به درمان قطعی نیز می گردد.

سرطان های دستگاه و مجاری ادراری

سرطان های سیستم ادراری در واقع در آقایان شامل سرطان های کلیه، سرطان های مثانه  سرطان های پروستات و در خانوم ها نارسایی های کلیه و سرطان های مثانه هستند که به طور کای بیماران با سرطان مجاری ادراری درگیر می شوند.

بیماری های دستگاه ادراری علائم خفیفی دارند که اگر به موقع تشخیص داده شود، در صورت وقوع تومورهای سرطانی می توانیم از شرشان خلاص شویم اما نکته ی قابل توجه علائمی است که از خود بروز می دهند.

علائم بروز سرطان کلیه

وجود این نشانه ها را در بدن جدی بگیرید و در اسرع وقت به پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنید.

 • تغییر رنگ ادرار
 • خونی بودن ادرار حتی برای یک نوبت
 • دردهای خفیف در پهلو
 • سوزش مداوم ادرار برای مثال یک ماه تا یک سال حتی اگر این سوزش خفیف باشد.

بسیاری از این علائم ذکر شده شامل حال سرطان کلیه نمی شود و در نهایت این سرطان در خاموشی کار خود را پیش می برد اما این فقط کلیه نیست که تا این حد بی سر و صداست، پروستات هم هنگام سرطانی شدن نشانه های جدی از خود بروز نمی دهد.

درمان سرطان کلیه و مجاری ادراری

برای درمان سرطان های کلیه و مجاری ادراری کمتر کار به شیمی درمانی، پرتو درمانی یا درمان های پس از جراحی می کشد و معمولا کار از طریق جراحی های عمیق تر توسط بهترین دکتر اورولوژی صورت می گیرد.

99% درمان سرطان کلیه به روش جراحی است که تشخیص جراحی برای برداشتن توده سرطانی یا عضو بستگی به میزان پیشروی سرطان دارد.

آناتومی کلیه به گونه ای است که دو لایه ی محافظ در کلیه ها وجود دارد و در صورت تشخیص سریع و به موقع، سرطان ها در لایه ی درون کلیه ها محبوس می شوند و قادر نیستند که پراکنده شوند و به خوبی قابل درمان هستند.

متاسفانه اگر سرطان دیر تشخیص داده شود، درمان های شیمی درمانی و دارویی نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

پیشگیری از سرطان کلیه

سرطان های دستگاه و مجاری ادراری مانند همه ی سرطان ها تا حدود بسیار زیادی قابل پیشگیری است توصیه هایی که تا حدود زیادی از ابتلا بهاین سرطان ها پیشگیری می کنند عبارتند از:

 • رژیم غذایی سالم.
 • ورزش منظم.
 • استعمال دخانیات ممنوع.
 • مواد مخدر در ابتلا به سرطان کلیه بسیار موثر است.
 • افرادی که با مواد رنگی و شیمیایی سر و کار دارند مانند نقاش ها تا حدود زیادی در معرض ابتلا به این سرطان هستند.
 • احتمال ابتلا به سرطان در افرادی که با مواد رسوبی سرکار دارند بیش از افراد عادی است.

آیا می دانید تعداد افراد مبتلا به سرطان کلیه رو به افزایش است اما مرگ ناشی از آن نرخ ثابتی دارد؟

کلیه شما، خون را تصفیه می کند و مواد زائد را خارج کرده و ادرار تولید می کند. ادرار در لگنچه ی کلیوی در مرکز کلیه جمع می شود، پس از آن با گذشت از مثانه از بدن خارج می شود.

 در مجموع سه نوع اصلی سرطان مرتبط با کلیه و لگنچه کلیوی وجود دارد:

 1. سرطان سلول های کلیوی از سرطان های متداول کلیوی است.
 2. تومور ویلمز که در کلیه کودکان شک می گیرد اما متداول نیست.
 3. سرطان سلول های ترانزیشنال که در لگنچه و حالب شکل می گیرد.

سرطان کلیه و لگنچه ی کلیوی در میان زنان و مردان شایع است. این سرطان در میان سیاه پوستان، سرخ پوستان آمریکا و بومیان آلاسکا شایع است و پس از آن به ترتیب شامل سفیدپوستان، هیسپانیک ها و آسیایی ها و مردم جزایر اقیانوس آرام می شود. نرخ بقای مبتلایان به سرطان کلیه در 5 سال 73% است، یعنی از هر 100 نفر، مبتلا به این سرطان 73 نفر تا 5 سال پس از تشخیص زنده می مانند. در رابطه با تومور ویلمز، نرخ بقای 5 ساله 92% است. یعنی از هر 100 نفر مبتلا به تومور ویلمز، 92 نفر تا 5 سال پس از تشخیص زنده می مانند. به دلیل اینکه آمارهای بقا مربوط به گروه وسیعی از افراد می باشد می توان دقیقا وضعیت یک فرد را پس از ابتلا به سرطان پیش بینی کرد.

مشکلات مربوط به نواحی آلت تناسلی، مثانه، پروستات، ادرار، واریکوسل و.. از مهم ترین مسائلی است که باید سریعا فرد تحت درمان قرار بگیرد تا مشکل گسترش نیابد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر محمد رنجبری ، بهترین متخصص اورولوژی در تهران ، با شماره های 02188268649 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

عوامل موثر در ابتلا به سرطان کلیه و لگنچه ی کلیوی

 • سیگار کشیدن
 • چاقی بیش از حد
 • فشار خون بالا و درمان آن
 • شرایط خاص ژنتیکی از جمله سندرم فون هیپل لیندو،
 • استفاده نادرست از داروهای ضد درد مثلا مصرف خودسرانه ی دارو بدون نسخه به مدت طولانی
 • قرار گرفتن در معرض رنگ ها و مواد شیمیایی در ساخت وسایل چرمی، منسوجات، پلاستیک ها و رابرها می تواند از عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان کلیه باشند.

کلام آخر:

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پس از یک تست تصادفی متوجه ابتلا به سرطان کلیه شده اید، نگران نباشید. آمار مرگ و میر در سرطان کلیه بسیار پایین است و در صورت تشخیص به موقع می توانید حتی درمان قطعی داشته باشید. فقط کافی است با انجام تحقیقات به بهترین دکتر متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنید و روند درمان را به سهولت بگذرانید.

drranjbari

پاسخ

سه × پنج =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button