بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یا عدم کنترل ادرار به هر دلیلی یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است باعث خجالت افرادی شود که از این مشکل رنج می برند. خروج ناگهانی ادرار در شرایط های متفاوتی مانند عطسه سرفه و بلند شدن ناگهانی از روی زمین قبل از اینکه فرد بتواند خود را توالت برساند می تواند مشکلات بسیار زیادی را ایجاد کند. این خروج ادرار می تواند به صورت نشت باشد و مقداری جزئیی داشته باشد یا ممکن است فرد خود را به طور کامل خیس کند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر محمد رنجبری ، متخصص اورولوژی، با شماره های 02188268649 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یک بیماری آزار دهنده ای می باشد و انواع مختلفی نیز دارد که شامل موارد ذیل است:

  • بی اختیاری اورژانسی
  • بی اختیاری استرس
  • بی اختیاری لبریزی

بی اختیاری اورژانسی

فرد در حین انجام امور خود ناگهانی احساس دفع ادرار به او دست می دهد. این احساس ممکن است خفیف باشد و فرد فرصت تخلیه را دارد اما گاهی این احساس فرصت تخلیه را به او نمی دهد و ادرار خارج می شود و خود را خیس می کند.

بی اختیاری استرس

این نوع بی اختیاری ادرار در خانم هایی که چاق هستند و چندین زایمان داشته اند و یا در سنین میانسالی به علت شل بودن کف عضلات لگن دچار افتادگی مثانه می شوند. در این افراد دریچه ادرار شل می شود و فرد قادر به نگهداری ادرار نمی باشد. در نتیجه خانم هایی که با صدای بلند می خندند، یا حین بلند شدن، حین سرفه یا  عطسه، کار سنگین مبتلا به اختیاری ادرار می شوند دچار بی اختیاری استرس هستند.

بی اختیاری لبریزی

این نوع بی اختیاری بیشتر در آقایان بیشتر دیده می شود. در این موارد یک انسداد مزمن در قسمت خروجی مثانه وجود دارد که شایع ترین آنها مشکل پروستات می باشد. در افرادی که سرطان پروستات درمان نشده یا دیر درمان شده ای دارند یا به هر علتی تنگی ثانویه مجاری ادرار پیدا می کنند، قسمت خروجی ادرار بسته می شود. در این صورت ادرار تجمع پیدا می کند و لبریز می شود که بی اختیاری لبریزی نام می گیرد. افرادی که دارای مثانه های عصبی هستند و مثانه های آنها حسی ندارد یا افرادی که دیابت کنترل نشده دارند، اعصاب مثانه حساسیت خود را از دست می دهند و دچار بی اختیاری لبریزی می شوند.

بیماری هایی که باعث بی اختیاری اورژانسی می شود؟

  • وجود ناهنجاری در ستون فقرات کودکان: اغلب افرادی که در سنین پایین دچار بی اختیاری اورژانسی می شوند علت زمینه ای دارند. در برخی کودکان حین تولد ممکن است در ستون فقرات آنها کلافی ایجاد شود که باعث می شود مثانه آنها عصبی، کوچک و خود به خود منقبض می شود.
  • سکته های مغزی
  • تومورهای مغزی
  • شروع بیماری ام اس
  • آسیب های وارده به نخاع

بی اختیاری ادرار

تشخیص نوع بی اختیاری ادرار

هر فردی که با مشکل بی اختیاری ادرار به پزشک مراجعه می کند ابتدا باید کاملا بررسی شود. خوشبختانه امروزه بهترین تجهیزات تشخیصی برای علت بیماری ها وجود دارد. بنابراین ابتدا باید علت زمینه ای تشخیص داده شود سپس درمان صورت گیرد. درمان بی اختیاری ادرار بستگی به تشخیص علت درست و به جا دارد. امروزه تشخیص بیمارانی که به پزشک مراجعه می کنند از طریق انجام ام آر آی، گرفتن قندخون، سی تی اسکن و سونوگرافی می توان میزان تخلیه ادرار، میزان باقیمانده ادرار و حجم مثانه را مورد بررسی قرار داد. بهترین وسیله تشخیص انواع بی اختیاری ها نوار عصبی مثانه یا تست اورودینامیک می باشد که از این طریق می توان اطلاعات دقیقی را از بیماری فرد بدست آورد.

تفاوت شب ادراری و بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار به معنای این است که فرد از خود اختیاری ندارد اما در شب ادراری کودکان در طول روز مشکلی ندارد و فقط شب ها این مشکل را دارد. تا 6 سالگی این شب ادراری طبیعی می باشد اما بعد از 6 سالگی تا 15 سالگی در افرادی که پدر و مادر یا اقوام درجه 2 آنها شب ادراری داشتند، به درجاتی ممکن است که این شب ادراری طول بکشد. در کودکانی که مشکل شب ادراری دارند حتما باید تحت نظر پزشک متخصص اورولوژی باید قرار گیرند. بعد از 6 سالگی مشکل شب ادراری باید جدی گرفته شود زیرا پس از اینکه کودک کمی بزرگ تر شود ممکن است مشکلات روانی زیادی را پیدا کند.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد رنجبری متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادرار

 

مقالات مرتبط:

شب ادراری

تنگی مجاری ادرار در کودکان

بی اختیاری ادرار در کودکان

drranjbari

پاسخ

شانزده + ده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button