آبسه کلیه

آبسه کلیه

قبل از پیدایش آنتی بیوتیک ها عامل آن گروه مثبت ها و در سال های اخیر بیشترین عامل آن گرم منفی هستند . تب ، لرز ، درد شکم و کاهش وزن از علائم آن است. در بررسی آزمایشگاهی کشت خون مثبت و کشت ادرار در صورتی که آبسه به داخل سیستم باز شده باشد ، مثبت می شود. در IVPکلیه ترشح نکرده و یا ترشح کرده و سیستم پیلوکالیسیل به هم ریخته است . CT بهترین روش تصویربرداری برای آبسه کلیه است . در CT آبسه به شکل توده ای با دانسیته هموژن و یک کپسول ضخیم است که با تزریق ماده ، حاجب اطراف آبسه که هیپرواسکولار است ، حاجب می شود ، در حالی که داخل آبسه آواسکولار بوده و حاجب نمی گردد . این حالت را علامت Ring گویند .

آبسه-کلیه

آبسه-کلیه

آبسه دور کلیه

آبسه دور کلیه در اثر انتشار خونی میکروب و یا به طور شایع تر نفوذ عفونت های صعودی از طریق کلیه و بافت های اطراف رخ می دهد. شایع ترین ارگانیسم های مسئول ، گرم منفی های روده ای هستند . آبسه محدود به ژروتا را آبسه پری نفریک و آبسه خارج ژروتا را پارانفریک گویند . اغلب بیمار علائم یک پیلونفریت طول کشیده را نشان می دهد . کشت خون و ادرار در درصدی از بیماران مثبت خواهد بود .

درمان این آبسه ها اغلب شامل جراحی و درناژ آبسه است . درمان آنتی بیوتیک باید همراه درناژ و جراحی استفاده کرد .دکتر محمد رنجبری ، متخصص اورولوژی از روش های بدون عوارضی برای این بیماری استفاده می کند .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188268649 تماس بگیرید یا به آدرس کانال اینستاگرام مراجعه کنید .

علائم آبسه کلیه

  • درد پهلو
  • تب و لرز
  • خستگی و بی حالی

تشخیص آبسه کلیه

در KUB آبسه به شکل محو شدن سایه پسواس و جا به جایی کلیه و توده شکم مشخص می شود . در IVP شایع ترین و مهم ترین یافته ، ثابت شدن کلیه و عدم تحرک آن است . به طور عادی کلیه در حین تنفس 4-6 سانتی متر جا به جا می شود ، در حالی که در جریان آبسه دور کلیه ، این تحرک دیده نمی شود . بهترین وسیله برای تشخیص آبسه های دور کلیه سونوگرافی و CT می توان آبسه را درناژ کرد .

درمان آبسه کلیه

درمان این آبسه ها اغلب شامل جراحی و درناژ آبسه است . درمان آنتی بیوتیک باید همراه درناژ و جراحی استفاده کرد . در صورت خاموش بودن کلیه ها جراحی و نفرکتومی انجام می شود . ولی اگر کلیه ها دارای عملکرد هستند می توان فقط درناژ انجام داد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

عفونت کلیه

سنگ کلیه 

تومورهای کلیه

drranjbari

پاسخ

1 + 17 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button